29 Stycznia 2025

European Capital Markets Forum

European Capital Markets Forum - KDPW_CCP
29 stycznia 2025 roku odbyła się pierwsza edycja European Capital Markets Forum. To wyjątkowe wydarzenie, odbywające się w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, które połączyło ekonomistów, liderów branży i decydentów politycznych, by wspólnie omówić kluczowe wyzwania i możliwości stojące przed europejskim rynkiem finansowym. KDPW oraz KDPW_CCP były jednymi z współorganizatorów wydarzenia, obok Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE).

Spotkanie było okazją do rozmowy o tym, jak zwiększyć integrację i konkurencyjność europejskich rynków kapitałowych, a także jak przyjąć innowacyjne strategie, które pozwolą sprostać wyzwaniom przyszłości.

Wydarzenie otworzyli gospodarze Forum: Prezes KDPW i KDPW_CCP Maciej Trybuchowski oraz Prezes warszawskiej giełdy Tomasz Bardziłowski. Forum rozpoczęło się od wystąpienia Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego. Zaraz po nim, w imieniu Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) głos zabrał Klaus Löber, Chair of CCP Supervisory Committee.

Panel “Post-Trade Harmonisation in Europe: What has already been done? What is there left to do?”, którego gospodarzem była Grupa KDPW, poświęcony został kwestiom związanym ze sferą post-transakcyjną, czyli europejskim rynkiem izb rozliczeniowych i centralnych depozytów papierów wartościowych. Należy zdać sobie bowiem sprawę z faktu, że to głównie te instytucje odpowiadają za efektywność rynków kapitałowych. Zapewniają bezpieczeństwo i terminowość rozliczeń zawieranych transakcji, odpowiadają za przepływy papierów wartościowych oraz pieniądza, także w obszarze transgranicznym.

- Polski rynek kapitałowy nie rozwinąłby się w takim rozmiarze jak funkcjonuje on obecnie dla małych i średnich spółek, gdyby nie lokalne instytucje stymulujące zainteresowanie polskich inwestorów i które jednocześnie inwestują w rozwój polskiego rynku kapitałowego. Z punktu widzenia instytucji post-transakcyjnych należy usuwać bariery związane z rozrachunkiem transgranicznym, w tym poprzez zmianę regulacji w zakresie prawa własności papierów wartościowych, prawa korporacyjnego, prawa podatkowego oraz dalszą harmonizację praktyk rynkowych w zakresie obsługi zdarzeń korporacyjnych w UE. Wszystkie te obszary regulowane są bowiem przez jurysdykcje krajowe i różnią się od siebie, wpływając na procesy rozrachunku. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na współpracę operacyjną między instytucjami depozytowymi, czy rozliczeniowymi, bez konieczności tworzenia jednego podmiotu. Na przeszkodzie stoją jednak często czynniki prawne – powiedział Maciej Trybuchowski, Prezes KDPW i KDPW_CCP.

Prelegenci dyskutowali także na temat planowanej na październik 2027 r. zmiany harmonogramu rozliczeń z T+2 na T+1. Przyniesie to korzyści uczestnikom rynku m.in. w postaci krótszego czasu oczekiwania na otrzymanie środków (instrumentów finansowych, środków pieniężnych) z zawartych transakcji. Pozytywnie wpłynie także na harmonizację procesów post-transakcyjnych dla inwestorów działających na różnych rynkach (m.in. USA, Kanada, Indie, gdzie już obowiązuje cykle T+1). Ale zmiana ta wiąże się także z pewnymi zagrożeniami (skrócenie czasu na przygotowanie i przesłanie instrukcji przez łańcuch pośredników na rynku, ograniczenie czasu na pozyskanie waluty obcej przez strony rozrachunku, szczególnie przy mniej płynnych walutach), dlatego do całego procesu wszyscy uczestnicy rynku musza się bardzo dobrze przygotować.

Uczestnikami dyskusji o sferze post-trade byli: Klaus Löber, Chair of CCP Supervisory Committee, ESMA, Godefroid Lamboray, Executive Director, Clearstream, Ilse Peeters, Head of Government Relations & Public Affairs, Euroclear oraz Maciej Trybuchowski, szef KDPW i KDPW_CCP. Dyskusję moderowała Anna Kulik, Secretary General, European Central Securities Depositories Association (ECSDA).

Poza panelem dotyczącym rynku post-transakcyjnego i stojących przed nim wzywań odbyły się także panele poświęcone tematyce Unii Rynków Kapitałowych, rozwoju inwestycji, czy pozyskiwaniu finansowania poprzez rynek kapitałowy.

Panel zatytułowany „Advancing Capital Markets Union: Balancing Pan-European Integration with Regional Development Needs for Innovation and Growth” skupił się na wyzwaniach związanych z utworzeniem jednolitego rynku kapitałowego w Unii Europejskiej. Uczestnicy omówili zagadnienia związane z fragmentacją rynków oaz ich płynnością, a także znaczeniem lokalnych ekosystemów finansowych.

Drugi panel, „Towards Saving and Investments Union: Transforming Retail Savings into Long-Term Capital Market Investments”, koncentrował się na strategiach przyciągania inwestorów detalicznych i przekształcania oszczędności bankowych w długoterminowe inwestycje na rynku kapitałowym. W ramach dyskusji omówione zostały różnorodne strategie, w tym wnioski płynące z udanych modeli, takich jak szwedzki system emerytalny.

Podczas fireside chat pt. „Navigating Fragmentation: European Liquidity Dynamics and Future Outlook” eksperci omówili, jak fragmentacja miejsc notowań oraz walut wpływa na płynność i dostępność instrumentów finansowych, takich jak akcje i ETF-y, a także jak wdrożenie konsolidacji danych rynkowych może wpłynąć na poprawę przejrzystości rynku.

Ostatni panel - „How to Attract and Retain Issuers: Policy and structural solutions to boost IPO activity in Europe” - poświęcony był analizie przyczyn spadku liczby ofert publicznych (IPO) w Europie oraz strategiom ich ożywienia. Uczestnicy dyskusji dyskutowali, jak poprawić regulacje dotyczące małych i średnich firm oraz uprościć proces IPO, aby stał się on bardziej atrakcyjny.

Europejskie Forum Rynków Kapitałowych to wydarzenie służące wymianie doświadczeń i poglądów na temat kluczowych wyzwań stojących przed europejskimi rynkami kapitałowymi. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wystąpień, które koncentrują się na wzmacnianiu odporności rynków, rozwijaniu inwestycji transgranicznych i wspieraniu harmonizacji regulacyjnej. Wydarzenie, organizowane w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE, stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia strategicznych celów Europy w obszarze finansów i innowacji.

Organizatorami European Capital Markets Forum byli: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, izba rozliczeniowa KDPW_CCP, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Federacja Europejskich Giełd Wartościowych, a Patronat Honorowy nad imprezą objęła Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Więcej informacji o uczestnikach wydarzenia oraz tematach dyskusji panelowych na stronie https://ecmf2025.pl/